Przygotowanie stóp do sezonu letniego

Przygotowanie stóp do sezonu letniego

Lato to czas wypoczynku, kąpieli wodnych i słonecznych. Zanim jednak wyjdziemy między ludzi w sandałkach lub japonkach, czy też zapragniemy się poopalać na plaży lub na odkrytym basenie, to warto przygotować swoje stopy, by były zdrowe i nie odstraszały swoim wyglądem. Sprawdź, jakich metod pielęgnacyjnych unikać, a na jakich się skupić? Dowiedz się, w jaki sposób pozbyć się odcisków, modzeli lub kurzajek oraz jak wyleczyć pękające pięty?

Dbając o stopy regularnie raczej nie znajdziesz na nich zrogowaceń, modzeli, odcisków, czy nagniotków, a problem pękających pięt prawdopodobnie znać będziesz tylko z kolorowej prasy i Internetu. Jeżeli wiesz jak prawidłowo obcinać paznokcie u stóp, to jest małe prawdopodobieństwo, że będą Ci one wrastać. Jeżeli jednak nie dbałaś o stopy przez cały rok, to może się okazać, że potrzebują swoistego liftingu, wykonanego przez specjalistę, czyli podologa. Tak naprawdę nie ma się czego wstydzić, ponieważ większość osób ma zaniedbane stopy, tyle że tego nie widać, bo przecież przez większość dni w roku każdy chodzi w pełnym obuwiu. Stopy powinny być zdrowe i zadbane nie tylko dlatego, by można się było bez wstydu pokazać między ludźmi, ale także dlatego, że przecież służą nam każdego dnia dźwigając ciężar całego ciała.

Pedicure leczniczy u podologa

W przypadku zaniedbań w obrębie stóp nie należy „załamywać rąk” tylko trzeba umówić się na wizytę do podologa. Odciski, modzele, pękające pięty to zmiany, z którymi ten specjalista od stóp doskonale radzi sobie na co dzień. Podolog wykona profesjonalny pedicure leczniczy, dzięki któremu Twoje stopy będą znowu zdrowe i atrakcyjne. Pedicure leczniczy to nie to samo co pedicure w salonie kosmetycznym. Wykonany przez wykwalifikowanego podologa bezbolesny pedicure leczniczy ma za zadanie usunąć zmiany na stopach i przywrócić im zdrowy wygląd, bez zbędnych lakierów do paznokci i innych niekoniecznie zdrowych „upiększaczy”.

Pedicure leczniczy – co leczy?

Pedicure leczniczy to ogół zabiegów w obrębie stóp polecany m.in. chorującym na zespół stopy cukrzycowej (powikłanie cukrzycy). Stopy takich osób są wysuszone, łuszczą się, pojawiają się trudno gojące pęknięcia i rany. Inne objawy „stopy cukrzycowej” to również zaburzenia czucia i bolesne nocne skurcze. W ramach pedicure leczniczego wykonuje się również założenie klamry na wrastający paznokieć. To obecnie najlepszy sposób leczenia tej bolesnej dolegliwości. Dzięki temu brzeg paznokcia zostaje uniesiony, płytka paznokcia się wypłaszcza, a sam paznokieć odzyskuje prawidłowy tor wzrostu. Leczenie trwa od kilku tygodni (lekkie przypadki) do kilku miesięcy. Podolog w ramach pedicure leczniczego może również zająć się paznokciami zaatakowanymi przez grzybicę. Ponieważ większość preparatów w postaci maści lub kremów jest nieskuteczna, w skutecznym leczeniu grzybicy paznokci stosuje się naświetlanie laserem. Poprzez termiczne działanie grzybica stopniowo wygasa. Terapia trwa od 6-12 miesięcy i obejmuje od 2 do 4 bezbolesnych naświetleń laserem.

Bolesne i uciążliwe zmiany na stopach jak modzele i nagniotki to jedne z najczęstszych przyczyn wizyty u podologa. Są to zmiany naskórka, brzydkie zrogowacenia które utrudniają codzienne poruszanie się, szpecąc przy tym stopy. Usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków przez podologa jest przeważnie bezbolesne, a czas regeneracji stopy stosunkowo szybki. Warto zapamiętać, że podolog może się zająć również usunięciem kurzajek na stopach. Podjęcie szybkiego leczenia w przypadku zmian wywołanych wirusem HPV jest o tyle ważne, że kurzajki są wyjątkowo zaraźliwe i łatwo przenoszą się ze stóp na ręce i inne miejsca na ciele. Usuwanie kurzajek zazwyczaj przeprowadza się przy pomocy ciekłego azotu – celem jest kontrolowane wymrożenie.

W ramach pedicure leczniczego wykonuje się też zabiegi na pękające pięty. Są to głębokie rozpadliny w skórze sięgające czasem wielu warstw w głąb. Wynikają najczęściej z nadwagi, wysuszenia stóp, chodzenia w nieprawidłowo dobranym obuwiu, czasem też poważnych chorób. Leczenie pękających pięt polega na pozbyciu się zrogowaciałego naskórka i opatrzeniu głębokich pęknięć, a dzięki specjalnym preparatom proces regeneracji przebiega szybciej.

Jak pielęgnować stopy?

Na koniec kilka porad na temat tego, jak pielęgnować stopy by były zdrowe i atrakcyjne. Należy pamiętać, by w miarę regularnie usuwać zrogowacenia naskórka, które robią się przeważnie na piętach i podeszwach. Po usunięciu martwego naskórka zaleca się namoczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej – wystarczy kwadrans. Kolejnym etapem domowego pedicure leczniczego jest opracowanie paznokci u stóp. Obowiązkowo należy je obcinać „na prosto”, ponieważ obcinając je na pół-okrągło z czasem zaczną wrastać, co jest wyjątkowo bolesne. Gdy już obetniesz paznokcie delikatnie je przypiłuj, jednak używaj do tego dobrej jakości pilnika, najlepiej nie z metalu, bo te mogą zniszczyć płytę paznokci. Po wszystkim zafunduj swoim stopom peeling, a na koniec wsmaruj w nie dobrej jakości krem do stóp. Taki zabieg warto powtarzać raz na 10-14 dni. Dzięki temu stopy będą zdrowe i piękne przez cały rok.

Źródło: https://podolog-warszawa.pro/