Odchudzanie jesienią – czy ma sens?

Odchudzanie jesienią – czy ma sens?

Detoks, dieta, ćwiczenia? To dobre wiosną lub latem. Kto myśli o aktywności fizycznej, gdy za oknem pada deszcz i nie ma się ochoty choćby na krótki spacer? Tymczasem jesienne i zimowe miesiące są kluczowe, jeśli chodzi o nasze zdrowie i figurę. To właśnie wtedy zbieramy dodatkowe kilogramy i zapychamy się wysoko przetworzonym, śmieciowym jedzeniem.

Kiedy jest zimno, muszę jeść więcej!

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniamy podczas zimnych i ciemnych miesięcy, jest pozwalanie sobie na zwiększoną liczbę kalorii. Owszem, nasz bilans energetyczny jest nieco inny niż latem, jednak nie możemy przesadzać. To, że organizm musi się dodatkowo natrudzić, by utrzymywać odpowiednią temperaturę, nie oznacza, iż można jeść, co się tylko chce. Tego typu stereotyp pokutuje w większości polskich domów. Tymczasem takie nastawienie zwykle kończy się na „nadużywaniu wolności”. Jesienne wieczory wieńczymy jedzeniem ogromnej ilości ciasteczek i czekolady lub piciem grzanego wina. Raz na jakiś czas można sobie pozwolić na słodycze, ale nie powinny one stanowić fundamentu diety – nawet zimą. Zwiększone porcje obiadowe lub tłumaczenie, że „zimą można jeść więcej pizzy” także bywają zgubne.

Jak odżywiać się jesienią?

Pamiętaj, żeby jesienią zwracać dużą uwagę na swoją odporność. Kiedy za oknem chłodno, łatwo złapać przeziębienia. Zamiast dużej ilości czekolady lub ciasta, lepiej postaw na owoce i warzywa. Nie ma potrzeby słodzić herbaty cukrem, o wiele lepszym pomysłem jest używanie miodu. Poza tym nie można zapominać o aktywności fizycznej. Nie musisz biegać na mrozie. Wystarczy jednak raz na jakiś czas wybrać się na spacer, pojeździć na łyżwach lub pójść na basen. Świetnym pomysłem jest zapisanie się na taniec lub inne zajęcia organizowane w czterech ścianach. Jesień i zima to idealne chwile na rozpoczęcie treningów sztuk walki, aerobiku, crossfitu lub ćwiczeń siłowych.

Wizyta u dietetyka

Jeżeli nie masz pewności, jakie produkty są odpowiednie dla ciebie, wybierz się do dietetyka. W Olsztynie godnym polecenia jest Centrum Polkard. Dietetyk wskaże, w jaki sposób dobierać posiłki, ile ich jeść w przeciągu dnia oraz jakich produktów należy unikać. Warto wybrać się do specjalisty. Każdy z nas jest inny. Jedni mogą pić mleko i jeść produkty z glutenem. Inni muszą unikać tego rodzaju składników, ponieważ wywołują one sporo niepożądanych objawów. Do lekarza wybierz się koniecznie, jeśli od jakiegoś czasu pojawiają się u ciebie niestrawności lub wzdęcia. Przychodnia z Olsztyna Centrum Polkard to kompleksowa placówka. Oprócz dietetyka pracują tam także m.in. stomatolog, ginekolog lub neurolog. W placówce znajduje się profesjonalna poradnia chorób metabolicznych.