Cena równa się jakości, czyli im tańszy aparat słuchowy tym gorszy wpływ na narząd słuchu

Cena równa się jakości, czyli im tańszy aparat słuchowy tym gorszy wpływ na narząd słuchu

Słuch to jeden z najistotniejszych receptorów odgrywający niezwykle ważną rolę w naszym życiu codziennym. Jest łącznikiem z otaczającym nas światem, dzięki niemu możemy komunikować się z innymi oraz odbierać bodźce dźwiękowe. Dlatego też nie możemy bagatelizować żadnych problemów z nim występujących. Problemy ze słuchem zazwyczaj następują stopniowo i powoli. Dość często nie mamy świadomości, że tracimy słuch, gdyż nie odczuwamy żadnych szczególnych dolegliwości i po prostu przyzwyczajamy się do słabszego słuchu.

Z kolei u osób starszych, proces ten jest nieunikniony i zupełnie naturalny. Dzięki postępowi technologicznemu i stale rozwijającej się medycynie, rozwiązaniem na problemy ze słuchem stały się aparaty słuchowe. Obecny rynek posiada szeroki wybór aparatów słuchowych, różniących się klasą cenową, funkcjonalnością, modelami, itp. W przypadku tak ważnego dla naszego zdrowia sprzętu, powinniśmy kierować się wyłącznie ich przeznaczeniem, jednakże ze względu na ich dość wysoką cenę, aparaty słuchowe są często zastępowane niewłaściwymi odpowiednikami. Czy cena, w ich przypadku, równa się jakości? Zdecydowanie tak, gdyż tanie aparaty słuchowe bywają niewystarczające w przypadku problemów ze słuchem i mogą mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie jego uszkodzenia.

Szkodliwe i niewłaściwe odpowiedniki profesjonalnego sprzętu

Jeśli potrzebujesz aparatu słuchowego, a brakuje Ci pieniędzy, możesz zostać skuszony przez sprzedawców tanich odpowiedników. Jednakże lekarze ostrzegają, że tego typu sprzęt może mieć odwrotny skutek do zamierzonego i doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia słuchu.

Ceny profesjonalnych aparatów słuchowych wahają się od 1000zł do nawet kilkunastu tysięcy. Podróbki aparatów ( wzmacniacze słuchu) kosztują niecałe 100zł. Czy tak ogromna różnica w cenie nie daje do myślenia? W związku z tak znaczącą dysproporcją w cenie, przeprowadzono testy, mające na celu sprawdzenie użyteczności tanich wzmacniaczy słuchowych. I tak, testowane urządzenia z najniższej półki cenowej, podczas prowadzonych badań, emitowały zbyt głośne dźwięki do ucha, dodatkowo ryzykując uszkodzenie słuchu. Ponadto wzmacniały jedynie niskie częstotliwości dźwięków, a zawodziły w przypadku wyższych, które znacznie częściej oddziałują na zmysł słuchu i są ważniejsze podczas komunikacji dźwiękowej. Tanie aparaty słuchowe są sprzedawane bez recepty, dlatego też nie mamy możliwości skorzystania z poradnictwa specjalistów czy lekarzy co jest ich dodatkowym minusem.

Rozmowa ze specjalistą

Częstym powodem sięgania po tanie odpowiedniki aparatów słuchowych bez recepty jest sam proces dotyczący dofinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy różne fundacje. Zapis do specjalisty, długie terminy, badanie słuchu, diagnostyka, dokumentacja – to główne problemy postępowania w trakcie całego procesu.  Jednakże każdy aparat słuchowy posiada złożone funkcje techniczne i musi być wyposażony i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dlatego też rozmowa ze specjalistą to najlepsze rozwiązanie dla osób posiadających problemy ze słuchem i chcącym zakupić profesjonalny aparat słuchowy. Nie należy lekceważyć stopniowej utraty słuchu, należy od razu działać i być cierpliwym w toczącym się procesie dofinansowania do aparatu słuchowego.