Atopowe zapalenie skóry u dzieci- jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci- jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry to problem, z którym zmagają się niemowlaki i dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Jak szybko rozpoznać objawy atopowego zapalenia skóry i jak je leczyć?

Okazuje się, że problem atopowego zapalenia skóry może dotyczyć nawet 20% populacji w Europie. Choć zazwyczaj na tę chorobę cierpią niemowlaki, to przypadki atopowego zapalenia skóry zdarzają się także u dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy dzieci alergików, a także tych z obciążeniami genetycznymi. Co więcej, bardzo często nawroty tej choroby objawiają się po 30 roku życia.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która objawia się uciążliwym swędzeniem. To może być na tyle męczące, że dziecko będzie miało problemy ze spaniem, a także koncentracją. Warto obserwować dziecko i zwracać uwagę, czy na jego skórze nie pojawiła się dziwna wysypka, krostki, czy suche placki skóry. Te są zwiastunami problemów z atopowym zapaleniem skóry. Bardzo często wypryski pojawiają się na twarzy, tułowiu, nogach, a także łokciach i kolanach. Nasilenie wyprysków oraz miejsca ich występowania uzależnione są od stanu choroby – a ten może mieć lekki przebieg, jak i bardzo poważny, który może wymagać hospitalizacji.

Jak żyć z atopowym zapaleniem skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry, można załagodzić poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Te dobrane przez lekarza dermatologa pozwalają zadbać o kondycję zmienionej chorobowo skóry, a także poprawić jej stan. Dieta także ma wpływ na stan chorego, dlatego też dla osób z alergiami polecana jest dieta wykluczająca alergeny. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie powinny także uczęszczać na basen z chlorowaną wodą, tylko na taki z jonizacją. Co więcej, ważne jest także odpowiednie przygotowywanie i pranie ubrań dzieci – w proszkach dla alergików.

Atopowe zapalenie skóry, to problem, który dotyka dużą część dzieci. Skala tej dolegliwości ciągle rośnie, jednak nie ma stuprocentowo skutecznego leku na tę dolegliwość. Atopowe zapalenie skóry, możemy tylko zaleczać, jednak należy pamiętać, że nawroty choroby mogą nadal się pojawiać. Ratunkiem dla skóry chorego jest odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz częste wizyty u dermatologa, który dobierze odpowiednią pielęgnację.